Daruma

Reprodukce japonského originálu od Miyamoto Musashi - sítotik na rýžovém papíře.

• 2. polovina 20. století
• rozměry 156 x 44,5 cm

Jedná se o neobyčejné, zřídka se vyskytujicí dílo od Miyamoto Musashi.

Vyjímečná reprodukce v okrové brokátové montáži s okrasnými dřevěnými konci spodních rolovátek.

Miyamoto Musashi (宮本 武蔵, c. 1584 - June 13, 1645), často jednoduše znám pro své výjimečné šermířské dovednosti prokázaných v mnoha duelech, je jinak také znám jako Shinmen Takezo, Miyamoto Bennosuke nebo pod jeho Buddhistickým jménem Niten Doraku a je považován za nejzručnějšího šermíře v historii. Je zakladatelem šermířského stylu Hyoho Niten Ichi-ryu nebo Niten-ryu a autorem Knihy Pěti Kruhů (五輪書 Go Rin No Sho), knihy strategie, taktik a filosofie, která je studována dodnes. Miyamoto Musashi je považován za Kensei a jednoho z největších válečníků všech dob.

Vedle zvířat Musashi maloval také obrazy slavných osob. Tento obraz Darumy (Daruma (達磨) byl prvním patriarchou zen-buddhismu v Číně, znám také jako Bodhidharma) přecházející po rákosu řeku Yangtze je jedním s jeho nejznámějších maleb.

Zen-buddhismus nemá potřebu žádných legend a zázračných činů, ale příběh Darumy přecházející řeku se v legendu zdá se proměnil, zvláště v obrazech. Přestože čínský znak pro rákos znamenal i "rákosová loď", malíři měli tendenci volit právě tu více nepředstavitelnou verzi slova. Protože je zenová malba postavena na nápaditosti a jednoduchosti obrazů, člověk by se pro jednoduchost a prostotu, jakou se dal obraz nakreslit, také spíše přiklonil k rákosu nežli rákosové loďce a pak by očekával, že si divák loďku představí. Stejně je tomu i ve způsobu, jakým Musashi znázornil tělo Darumy. Jedním tahem započal vlevo ve středu, potáhl štětec směrem nahoru do vlnky, pak rovně dolů a zakončil to křivkou. V tomto prázdném prostoru si musíme představit tělo Darumy, stejně, jako se od nás může očekávat, že si představíme rákosovou loď pod jeho nohama.

Existuje více verzí tohoto obrazu. Tato je ve vlastnictví ústavu Matsui bunko (財団法人松井文庫), další je uchována v ústavu Tokugawa Reimeikan (徳川黎明館).

Koncovky rolovacího válečku jsou vyrobeny ze dřeva.

Stav velmi dobrý, odpovídající stáří (viz. foto níže).

Cena:

7700

,- CZK (+ poštovné)


Ke svitku se hodí závažíčka Fuchin se zlatou barvou třásní - (nejsou součástí).