Kormorán

Reprodukce japonského originálu od Miyamoto Musashi - sítotik na rýžovém papíře.

• 2. polovina 20. století
• rozměry 187 x 71,5 cm

Jedná se o neobyčejné a velmi zřídka se vyskytujicí dílo od Miyamoto Musashi.

Vyjímečná reprodukce v zelené brokátové montáži s okrasnými dřevěnými konci spodních rolovátek.

Miyamoto Musashi (宮本 武蔵, c. 1584 - June 13, 1645), často jednoduše znám pro své výjimečné šermířské dovednosti prokázaných v mnoha duelech, je jinak také znám jako Shinmen Takezo, Miyamoto Bennosuke nebo pod jeho Buddhistickým jménem Niten Doraku a je považován za nejzručnějšího šermíře v historii. Je zakladatelem šermířského stylu Hyoho Niten Ichi-ryu nebo Niten-ryu a autorem Knihy Pěti Kruhů (五輪書 Go Rin No Sho), knihy strategie, taktik a filosofie, která je studována dodnes. Miyamoto Musashi je považován za Kensei a jednoho z největších válečníků všech dob.

Existuje mnoho verzí tohoto díla. Jedna je uložena v Eisei Bunko Museum (永青文庫) jako důležitý národní poklad. Jiná takováto malba je uložena v Okayama Prefectural Museum of Art (岡山県立美術館). V "Katalogu malby Miyamoto Musashi" (宮本武蔵遺墨集) můžeme zjistit, že v období Taisho (1912 - 1926) byl první zmíněný ve vlastnictví Hosokawa Moritatsu (細川護立) a druhý ve vlastnictví Shimada Tsunenobu (嶋田恒信), nicméně, zatím nebylo zjištěno, kdo je vlastnil předtím.

Ví se, že jeden z těchto obrazů je předáván v rodině Toyota (豊田家), ale neexistují o tom žádné zápisky, a proto není jasné jak je předáván, a který to je. Není také přesně rozhodnuto, o kterém kormoránovi se píše v "Bukoden" (Bukoden (武公伝) - nejstarší biografie Miyamota Musashi, vydaná v 18. století). Je pravděpodobné, že Musashi namaloval bezpočet kormoránů a zároveň je možné, že malba kormorána, zmíněná v tomto díle, se ztratila a již ani neexistuje.

Koncovky rolovacího válečku jsou vyrobeny ze dřeva.

Stav velmi dobrý, odpovídající stáří (viz. foto níže).

Cena: 8800,- CZK (+ poštovné)


Ke svitku se hodí závažíčka Fuchin se zlatou barvou třásní - (nejsou součástí).