SHIKISHI

Shikishi v doslovném překladu znamená, podobně jako Origami, barevný papír. Jedná se však o zcela jinou věc. Shikishi je papírová destička téměř čtvercového tvaru určená k malbě kaligrafií, básní waka či obrázů. Prvotřídní papír, na kterém je dílo namalováno, je podlepen tvrdší papírovou deskou o tloušťce 2 - 3 mm, která je ze zadní strany překryta okrasným papírem. Celá deska je poté olepena zpravidla zlatým lemem, který obrazu dodává na jedinečnosti. Provedení samotné desky je velice precizní, a to do nejmenšího detailu, díky čemuž tak i prázdná vypadá velmi elegantně. Svým formátem je Shikishi velmi podobné našim obrazům, proto jsou velmi atraktivní a svými rozměry pak tvoří žádanou japonskou dekoraci, hodící se do menších prostor, kde by se jen těžko vměstnal svitkový obraz Kakejiku.

Shikishi lze postavit kamkoliv, kam se vejde a opřít jej jednoduše o zeď. Lze jej také zarámovat, či zapaspartovat a pověsit jako klasický obraz na zeď. Tou nejčastější možností však zůstává vsazení do svitkové montáže, zvané Shikishi kake. Tato závěsná svitková montáž má všechny náležitosti klasického svitkového obrazu. Obvykle je vyrobena ze tří rozdílných částí, lišících se jak materiálem, tak i barvou. Střední část, tvořící podklad pro vlastní dílo, je z brokátu s různými vzory; spodní rolovátko montáž vypína a na koncovky, které mají dekorativní funkci, lze samozřejmě zavěsit závažíčka Fuchin, mající dekorativní a vypínací funkci, a zaroveň zabraňují pohybu svitku v případě průvanu. Brokátový podklad pro dílo je uprostřed opatřen šňůrkami, do kterých se po zavěšení instaluje Shikishi. Jedinečnost Shikishi tedy spočívá v široké variabilitě díky možnosti obrázky jednoduše obměňovat. Stačí jedna brokátová montáž Shikishi kake a pak už jen měníte motivy Shikishi dle nálady, či příležitosti.

Krom Shikishi bývají Shikishi-kake uzpůsobeny i pro zavěšení další formy destičkového obrazu zvané Tanzaku. Tanzaku je vyrobeno stejně jako Shikishi, jedná se však o destičky podlouhlého formátu o velikosti cca 36,5 x 6 - 7 cm.