SHINO WARE


Shino ware, japonská glazurovaná keramika produkovaná v provincii Mino (dnešní Gifu prefektura) se poprvé objevila v období Momoyama (1568 - 1600) a pravděpodobně patří mezi nejtypičtější variantu keramiky vyráběné v tomto období. Název "shino" je pravděpodobně odvozeninou od slova "shiro", které v japonštině znamená "bílý".
Shino ware je většinou pokrytá tlustou vrstou bílé živcové glazury. Někdy se pod ní nachází slabý náznak růžové. Některé ware tohoto druhu mají pod glazurou místo s přírodními motivy nakreslenými železitými glazurami. Keramika Shino se vyráběla v Okaya, Onada, Gotomachi a Kujiri v severozápadní části Toki, ale také v mnoha dílnách (pecích) jížního Japonska. Každá z těchto dílen měla své vlastní odlišující stylové charakteristiky, nicméně jejich výrobky byly vyrobeny z prvotřídní bílé hrnčířské hlíny a pokryty tlustou živcovou glazurou. Její tlustá vrstva hrudkovité textury často ukazuje malé dírky. Krom bílého Shino existují také červené Shino a růžové Shino, "neriagede" (kombinující různé barvy) a šedé Shino. Barva mohla být sněhově bílá, či krémová, nebo také dokonce oranžová.

Technika
Shino byla první Japonská bílá glazura a je vyrobena smícháním jílu (či hrnčířské hlíny) a živce. Na místech, kde je glazura tenká, živec občas obarví hlínu do buďto tmavě hnědé, zvané "okoge" (opal), nebo zářivě červené, zvané "hi-e" (stopy po ohni). Tyto náhodné znaky, velmi krásné, leč nepředvídatelné, jsou čajovými odborníky milovány. Pozdější teplý šedý odstín byl vytvářen zakrytím ware železitým povlakem před tím nežli se do něj vrýval daný motiv, a poté až překrytím živcovou glazurou a vypálením na redukovaných plamenech - výsledkem bylo šedé pole se světlými kresbami. Toto se nazývá "nezumi" (myš) Shino.

Shino dnes
Shino ware je i dnes velmi populární a tento typ glazování pokrývá hrníčky, misky na rýži a mnoho dalších typů japonského nádobí. Moderní hrnčíři používající Shino glazury často záměrně zveličují nedokonalosti glazury a vytvářejí tak v glazuře dírky či dokonce mezery, které zvýrazňují efekty červených stop a celkově tím získávají naoranžovělou barvu.
Shino-yaki, jak se Shino ware také nazývá, je dosud jedním z nejoblíbenějších druhů keramiky jako na jídelní stůl, tak i pro pití čaje v čajových místnostech. V Japonsku je velmi oblíbená v zimním období, neboť glazura připomíná sníh a jeji tloušťka pokrývající obvykle nádobu s rovněž tlustými stěnami drží velmi dobře teplo, a tak zůstává čaj v misce dlouho teplý.
Shino-yaki je jistě výrazná svou až Zenovou jednoduchostí.

Zdroj:

Encyclopedia Britannica

Savory Japan